Pire İlaçlamasında Neye Dikkat Edilmelidir?

Pireler diğer haşerelere göre çok daha tehlikeli ve inatçıdır. Durum böyle olunca pirelere karşı yapılacak ilaçlamanın da çok özenli ve dikkatli bir ilaçlama olması gerekir. Mücadelesi en zor haşereler olan pireler insan sağlığı açısından da tehlikeli olduğu için mutlaka profesyonel bir pire ilaçlama hizmeti almak gerekir.

Pireler hakkında bilinmesi gerekenler;

  • Kan emicidirler, pireler parazit olarak beslenen canlılardır. Üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emerek beslenirler. Bu nedenle canlının vücudunda da sürekli kaşıntı rahatsızlığı oluşur.
  • Çok hızlı hareket ederler, pireler çok güçlü bacaklara sahiptir. Bu nedenle özellikle sıçrayarak çok uzun mesafeler kat edebilirler.
  • Canlıların vücudunda veya tahta çatlaklarında bulunurlar, bazı pire türleri parazit olarak canlı vücutları üzerinde yaşarlar. Özellikle yassı tipteki pireler ise tahta çatlakları arasında yaşarlar.
  • Mikrobiktirler, parazit olarak yaşadıkları için canlıdan canlıya hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar kan yolu ile bulaştırıldığı için tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Pirelerin İlaçlamasında hangi yöntemler kullanılır?

Pire ilaçlaması için kullanılan ilaçlar oldukça etkili ilaçlardır. Çünkü pireler çok zor ölürler. Bu etkili ilaçların uygulama yöntemi ise alana göre farklılık gösterebilir. Genel olarak kullanılan yöntem ise kokulu ilaçlama yöntemidir. Bu yöntemle pire ilaçlama sırasında alanda başka canlı bulunmaması gerekir. Çünkü etkili bir ilaç kullanıldığı için alanda bulunan diğer tüm canlılar zarar görebilirler. İlaçlama yapıldıktan ancak 24 saat sonra alan tekrar kullanıma açılabilir.

Tagged , .