hamam böceği kurtulma yolları

Hamam Böcekleri Evden Nasıl Uzaklaştırılır?

Yürüyen haşere türleri arasında yer alan hamam böcekleri İstanbul genelinde en çok gözlemlenen haşerelerdir. Türkiye’de Alman hamam böceği, Doğru hamam böceği ve Amerikan hamam böceği türlerine rastlanılmaktadır. Boyları 1,5 ile 3 cm arasında değişmektedir. Uçmayan haşere türü olmasına rağmen kanatlara sahiptirler ve genelde siyah ve kahverengindeler. Her türlü yiyecekle beslendikleri için her ortama kolay bir şekilde adapte olurlar. Ev içerinde en çok mutfakta gözükürler. Mutfakta olmasının sebebi yiyeceklerin bol, ortamın nemli ve sıcak olmasından kaynaklanır.

Hamam böceği zararları nelerdir

İnsanların çoğu hamam böceğini iğrenç ve tiksindirici bulurlar. Bünyesinde barındırdığı mikropları insanlara taşıdıkları için insan sağlığını tehdit altına almaktadır. Çocuklarda alerjiye sebebiyet vermekte ve gıdaların üzerine dışkı bıraktıklarında gıda zehirlenmesine yol açarlar.

Hamam böceğinden nasıl kurtulurum

Doğal yöntemlerle ve kimyasal mücadele ile bu haşere sorunundan kurtulabilir. Öncelikle hamam böceğini evden uzaklaştırmak için yapmamız gerekenler var. Bunlar;

  • Evin Durumu: Ahşap evler, duvar çatlakların olduğu mekânlar, priz araları ve kablo yığınları haşerenin yaşadığı alanlardır. Alçı, silikon gibi maddelerle elimizden geldiği kadar evin içerisinde kuytu köşe bırakmamalıyız.
  • Nem Durumu: Evin banyosunda su birikintisi varsa nemli ortam oluşmakta. Nemi kurutmak için düzenli olarak evin havalandırılması gerekir.
  • Mutfak Bölgesi: Yiyeceklerin bulunduğu mutfak için özel önlemler alınması gerekir. Yerde kesinlikle yağ ve gıda maddesi kırıntıları kalmamalı düzenli olarak ıslak temizlik yapılmalıdır. Lavabo altları kontrol edilmeli çünkü zaman içerisinde buhar vasıtası ile yağlar yapışmaktadır. Hiç önem vermediğimiz bu alan hamam böceklerin yaşam merkezi haline gelmektedir. Aynı şekilde mutfak sürekli havalandırılması gerekir.
  • Pencereler ve Kapılar: Hamam böcekleri en çok kapı ve pencerelerden eve girmektedir. Özel böcek yapışkanları ev halkını rahatsız etmeyecek şekilde konulabilir. Sineklik takmak büyük haşerelerin girişlerini engeller ve bu şekilde hamam böceği evden uzaklaştırılabilir.

Hamam böceği nasıl yok edilir

Bütün önlemler aldık ancak yine evde hamam böceği sorunu var bu durumda yapılması gereken kimyasal mücadele yöntemidir.

  • Tabletler: Hamam böceği yoğunluğu çok az ise tablet kullanılabilir bu şekilde çoğalması engellenir.
  • Sprey: İlaçlama pompası vasıtası ile hamam böceği ortadan kaldırılmaktadır. Hamam böceğinin yürüdüğü yerlere ve bulunabileceği yerlere yapılması gerekir.
  • Jel İlaçlama: Özel hazırlanmış hamam böceği yemleridir. Bu yöntem ile dışarıdan gelecek olan hamam böcekleri için önlem görevi üstlenmektedir. Nokta şekilde bırakılan yem damlaları hamam böceği sorununa köklü çözüm üretmektedir.

Kimyasal mücadele yöntemi bireysel olarak yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Böceklerden kurtulmak yapacağınız ilaçlama zehirlenmelere yol açabilir. Uygun fiyatlarla hamam böceği ilaçlama hizmeti vermekteyiz. 7/24 servis numaralarımızdan bizi arayabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Tagged , .