Çatı Katları İlaçlama

Haşerelerin en çok gözüktüğü yerlerden biri de çatı aralarıdır. Özellikle müstakil evlerde bulunan çatı katları haşereler için en uygun ortamlardan biridir. Çatı katlarına müdahale edebileceğiniz en iyi yöntem ULV cihazı ile çatı ilaçlama yaptırmaktır. Böylece çatı arasında kesin bir haşere temizliği sağlanmış olur.

Çatı ilaçlamasında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Uygun ilaç kullanma; çatı aralarında yaşanan haşere sorunlarının tek çözümü ilaçlama yapmaktır. Yapılan bu ilaçlamanın ise etkili olması için kullanılacak olan ilacın ortama uygun olması gerekir. Bu nedenle ilaç seçilirken öncelikle bölgenin incelenmesi gereklidir. Zira yanlış ilaç yapmak haşerelere ters bir etki oluşturabilir.
  • En etkili olacak ilaçlama yöntemini seçmek, ilaç ne kadar iyi olursa olsun uygulama işleminin iyi olmaması ilacın etki göstermemesine neden olur. Çatı katı gibi ilaçlama işleminin zor yapıldığı yerlerde ise genelde ULV motoru ile sisleme yöntemi kullanılır. Bu yöntem ilacı buhar makinası aracılığı ile ortama yayar ve böylece ortamdaki bütün haşereler ölmüş olur.
  • Haşere türünü belirlemek, ilaçlama yapılacak olan alandaki haşere cinsini öğrenmek çok önemlidir. Çünkü her haşereye başka bir ilaç etki eder. Kullanılacak ilacın seçilmesi için mutlaka bölgede önce haşere türü incelemesi yapılmalıdır. Özellikle çatı ilaçlama işlemlerinde bu incelemelerin yapılması çok önemlidir. Çünkü bölgede bulunan haşereler yanlış kullanılan ilaçla tepkimeye girerek üreme hızlarında artış oluşturabilirler. Böyle durumlar ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka ilaçlama öncesi inceleme yaptırın.

Çatı katlarında böcek sorunları dışında çatı faresi gibi kemirgen sorunları da en çok sorun yaşatan haşerelerdir. Kemirgen mücadelesinde en iyi yöntem ise fare yemi diye adlandırılan rondentisitler kullanmaktır.

Çatı ilaçlama yapıldıktan bir hafta sonra çatı temizliğinin yapılması ve tekrardan ilaçlama yapılması haşere sorunlarını uzun süre ortamdan uzak tutacaktır. Unutmayın evlere giren haşerelere en çok çatı katları ve bodrum katlarından gelmektedir.

Tagged .